Πλατανιάς - Αίας Σαλαμίνας 2-0

Επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική του κατάσταση, ο Πλατανιάς σημείωσε την Κυριακή την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με σκορ 2-0, του Αίαντα Σαλαμίνας στο γήπεδο του Μάλεμε.
Τη νίκη στη χανιώτικη ομάδα που διατηρήθηκε για έβδομη σερί αγωνιστική αήττητη χάρισαν τα γκολ του Τζανή στο 72ο και του Μπαξεβάνη στο 80ο λεπτό και τα οποία και για τους δύο ποδοσφαιριστές ήταν τα παρθενικά τους στο πρωτάθλημα. Το ευτύχημα για τον Πλατανιά ήταν ότι με αυτά τα 2 τέρματα εξαργύρωσε με τον ιδανικότερο τρόπο την απόλυτη κυριαρχία σε βάρος του Αίαντα, ο οποίος δεν απείλησε σχεδόν ποτέ την εστία του Λιούρδη.

Στο α’ ημίχρονο βέβαια, ο Πλατανιάς παρουσιάστηκε χειρότερος σε σχέση με την επανάληψη, όπου ήταν κυριολεκτικά μεταμορφωμένος, κάτι που παραδέχτηκε και ο Τίμος Καβακάς στις δηλώσεις που έκανε. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν πάντως ειδικά σε μία φάση του α’ μέρους, στις καθυστερήσεις με τον Μαρτσάκη, αλλά και σε δύο ακόμα που προηγήθηκαν του γκολ του Τζανή, να είχαν ανοίξει νωρίτερα το σκορ και απελευθερωθεί έτσι από το άγχος. Τέλος καλό όμως, όλα καλά...
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
16’ Ο Νέστιορ ξεχύνεται στην αντεπίθεση απειλώντας τον Πλατανιά, αλλά υπό την πίεση του Τζανή και του Λιούρδη δεν καταφέρνει να πλασάρει
19’ Ο Τσοντάκης σεντράρει ωραία για το κεφάλι του Κατσικοκέρη αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ
30’ Ατομική προσπάθεια από τον Μαρτσάκη, που βρίσκει το χώρο για να σουτάρει αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω στον Πονηρό
45’ Ο Μαρτσάκης παίζει πολύ ωραία το «ένα-δύο» με τον Μουνάφο, έρχεται τετ-α-τετ με τον Πονηρό αλλά το πλασέ του απομακρύνεται σχεδόν πάνω από τη γραμμή της εστίας από τον Μακρόπουλο
46’ Ο Κίτσας ελίσσεται από δεξιά αλλά σουτάρει λίγο έξω από την αντίπαλη εστία
53’ Ο Παπαδημητρίου γυρίζει τη μπάλα προς τον Κατσικοκέρη, ο οποίος αφού αποφεύγει τα αντίπαλα μαρκαρίσματα στέλνει τη μπάλα με σουτ στην αγκαλιά του Πονηρού
57’ Ο Μιρτσέτα βρίσκει από φάουλ του κεφάλι του Κίτσα ο οποίος όμως στέλνει τη μπάλα άουτ
61’ Μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Μαρτσάκη ο οποίος από μακρινή απόσταση επιχειρεί σουτ χωρίς ωστόσο να έχει τύχη, άουτ
71’ Ο Παπαδημητρίου εκτελεί φάουλ, ακολουθεί κεφαλιά του Μιρτσέτα με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
72’ (1-0) Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Τζανή ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή καταφέρνει ν’ ανοίξει το σκορ για τον Πλατανιά
74’ Ο Κίτσας γυρίζει πολύ ωραία τη μπάλα στην περιοχή για τον Μιρτσέτα ο οποίος τη βρίσκει με το… γόνατο και τη στέλνει πάνω στον Πονηρό
80’ (2-0) Ο Μιρτσέτα τροφοδοτεί στον κενό χώρο τον Μπαξεβάνη ο οποίος με πλασέ, διπλασιάζει τα γκολ του Πλατανιά
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λιούρδης, Τσοντάκης (79’Μπαξεβάνης), Παπαδημητρίου, Τζανής, Παληγεώργος, Πότσι, Μουνάφο, Αργέντης (52’ Μιρτσέτα), Κατσικοκέρης, Λούκεζ (28’ Κίτσας), Μαρτσάκης, Τσοντάκης
ΑΙΑΣ ΣΑΛ.: Πονηρός, Σιέρρας, Μακρόπουλος, Πρισιμιτζής (62’ Θέος), Κοκλιώτης (80’ Χρίστο), Τερλελής, Μουσταφίδης, Λίτσης, Νέστιορ, Δελαπόρτας (70’ Αντωνίου), Καραχάλιος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ασπραδάκης, Κουτσογιάννος, Τσάγκαρης (Αθηνών), 4ος Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)