Ολοκληρώθηκε το «Hellas Salamina Island MTB Stage Race–UCI S2»

8η θέση για τον Ηλία Περικλή
στην γενική της Σαλαμίνας

Ο Περικλής Ηλίας κατέκτησε την 8η θέση της γενικής κατάταξης του Διεθνή 3ήμερου αγώνα «Hellas Salamina Island MTB STAGE Race – UCI S2», που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στα Κανάκια Σαλαμίνας, με διοργανωτή τον Α.Σ «Ο Πρωτέας», υπό την αιγίδα της ΕΟΠ και της UCI, σε συνεργασία με τον Δήμο Σαλαμίνας.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Γάλλος Στεφάν Τεμπιέρ, Νο 28 στην παγκόσμια κατάταξη, δεύτερος καλύτερος Έλληνας ήταν ο Δημήτρης Αντωνιάδης που κατετάγη 14ος, ενώ καλύτερη Ελληνίδα η Βαρβάρα Φασόη που ήταν 8η, με νικήτρια στις γυναίκες την Γιάνα Μπελομόινα (Ουκρανία).

Οι ξένοι αθλητές και αθλήτριες –που ξεπέρασαν τους 30- έμειναν ενθουσιασμένοι από την διοργάνωση, δηλώνοντας ότι θα είναι παρόντες και του χρόνου, αλλά και ότι θα φροντίσουν να αυξηθεί αισθητά αυτός ο αριθμός.

Η τελική γενική κατάταξη, μετά τα τρία σκέλη (ατομική χρονομέτρηση, cross country, point to point 25 χλμ.):

11. Δανάη Στρουμπούλη (Ελλάδα) 5:36:14

Ευχαριστούμε τους Χορηγούς υποστηρικτές της διοργάνωσης που είναι οι: KSports, ROTOR, LEZYNE, SALICE, Kefalas bikes, WTB, THULE, HAIBIKE, MAGURA, COMPRESSPORT,ΒΙΚΟΣ καθώς και την ιατρική υποστήριξη των αγώνων Liaros Biomedical. Τις Δυνάμεις  Εθελοντών Σαλαμίνας και το Σώμα Σαμαρειτών Πειραιά για την σημαντική συνδρομή τους στην ασφάλεια του αγώνα.